Okiem fizjoterapeutki: III okres porodu

W m2courses.pl omówiliśmy już okiem fizjoterapeutki 

>>I fazę porodu naturalnego<< oraz >>II fazę porodu naturalnego<<

W dzisiejszym wpisie przybliżymy zagadnie związane z III okresem porodu.

 

 A TO CIEKAWE…

 Bezpośrednio po narodzinach mama oraz dziecko funkcjonują pod wpływem hormonów: endorfiny i oksytocyny.

 

Żeby kobieta odczuła działanie hormonów, niezbędny jest jej bezpośredni kontakt z dzieckiem: powinna je widzieć, czuć oraz dotykać. 

Natomiast najlepszym miejscem dla nowo narodzonego dziecka są ramiona mamy oraz kołyska utworzona z jej brzucha. Dziecko wtula się całym ciałem, czuje jej bliskość, zapach, pracę jelit, bicie serca, dlatego czuje się bezpieczne.

 

TO WAŻNE (!!)  Podczas pierwszej, trzeciej, piątej oraz dziesiątej minucie życia, dziecko jest oceniane w skali stworzonej przez amerykańską pediatrę Virginię Apgar.

 

Ocenie podlega:

– kolor skóry

– oddychanie

– napięcie mięśniowe

– akcja serca

– reakcja na bodźce

WARTO WIEDZIEĆ (!!)  W III okresie porodu:

  • Kobieta przestaje odczuwać ból, osiąga rodzaj euforii i szczęścia – to zasługa intensywnie wydzielanych hormonów poporodowych.
  • Pod wpływem bliskości dziecka we krwi kobiety intensywnie wzrasta poziom oksytocyny i następuje stopniowy etap „zakochiwania się w dziecku” – mama wącha dziecko, dotyka je, tuli – co powoduje jeszcze większe wydzielanie oksytocyny.
  • Nie należy rozdzielać mamy i dziecka, gdyż właśnie w tym momencie jest tworzony instynktowny proces powstawania głębokiej więzi, która staje się podstawą rozwijającej się ich wzajemnej relacji na całe życie. 
  • Organizm mamy w szczególny sposób reaguje na bliskość z dzieckiem: stwarza mu maksymalny komfort poprzez podwyższanie temperatury skóry w okolicy brzucha i klatki piersiowej oraz uruchamiając wypływ pokarmu. W tym samym czasie dziecko pozostawione na brzuchu mamy podejmuje samodzielne próby dotarcia do piersi.
  • Pępowina po urodzeniu dziecka nadal łączy je z łożyskiem, przez jakiś czas tętni oraz dostarcza noworodkowi natlenowaną krew. Po kilkunastu minutach ten proces ustaje, pępowina zamyka się samoistnie i można wówczas ją zacisną i odciąć. W tym momencie maluch gotowy jest do spokojnego uruchomienia swoich dróg oddechowych.

 

TO WAŻNE (!!) 

Na tym etapie opróżniona macica obkurcza się, minimalizuje krwawienie, następnie inicjuje odklejanie łożyska oraz otwiera w piersiach kanaliki mleczne. 

  • Macica kurczy się na tyle intensywnie, że rodzi się łożysko –> Ma to miejsce około 30 minut po narodzinach dziecka (urodzenie łożyska wraz z błonami płodowymi można przyspieszyć poprzez zmianę postawy ciała, na przykład przez pionizację).
  • W niektórych sytuacjach (po odklejeniu się łożyska od ściany macicy) położna może wspomóc urodzenie łożyska poprzez pociąganie go za pępowinę przy równoczesnej stabilizacji dna macicy.
  • Prawidłowa utrata krwi to 200-400 ml.
  • Popłód po urodzeniu jest bardzo dokładnie oglądany – w celu upewnienia się, czy jest kompletny.

 

CO MOŻE/POWINNA ROBIĆ KOBIETA W III OKRESIE PORODU???

 

  • Swobodnie wyrażać swoje emocje – płakać lub śmiać się głośno.
  • Bez obaw – przytulać, wąchać, dotykać swoje nowo narodzone dziecko.
  • Trzymać dziecko blisko siebie – to ważny moment dla budowania wzajemnej relacji.
  • Spróbować przystawić dziecko do piersi i pozwolić mu ją spokojnie ssać (nie przejmować się, gdyby noworodek nie pije, a tylko dotykał piersi).
  • Nie bać się w momencie, kiedy pojawiłyby się dreszcze bądź drżenie nóg.
  • Jeżeli tylko masz taką potrzebę, możesz dokładnie obejrzeć łożysko.
  • Przyjąć wygodną pozycję, pozwolić się przykryć.

CO POWINNA ROBIĆ OSOBA TOWARZYSZĄCA W III OKRESIE PORODU???

  • Zadbaj o to, by nie oddzielono matki od dziecka! (chyba że występują medyczne wskazania)
  • Zadbaj o komfort mamy i dziecka – przygaś światło, przykryj mamę, podaj wodę do picia, osłoń buzię noworodka
  • Według potrzeb możesz odciąć pępowinę (pępowina jest nieunerwiona, a położna udzieli wskazówek jak ją obciąć)
  • Mów spokojnie, cicho, unikaj hałasu

 

 

Zapraszamy do >>mc2courses.pl<< na szkolenia oraz warsztaty dla położnych, fizjoterapeutów oraz trenerów personalnych zajmujących się przygotowaniem kobiet do porodu, oraz opieką około – i poporodową, jak również na naszego bloga, gdzie znajdziecie dużo cennych wskazówek, jak prawidłowo przygotować swoją pacjentke do porodu fizjologicznego.

 

Magdalena Rusiecka-Serwatka

mgr fizjoterapii, dyplomowana terapeutka uroginekologiczna, promotor zdrowia

 

www.licencjanazdrowie.pl

 

PIŚMIENNICTWO:

1) K.Oleś „Poród naturalny”, Wydawnictwo Natuli, Łódzkie Zakłady Graficzne, 2019, str. 108-111 

 

     

Jeżeli jesteś fizjoterapeutą i zamierzasz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez zdobycie nowych umiejętności w zakresie pracy z pacjentem za pomocą obrazowania ultrasonograficznego (USOR), zapraszamy do naszych kursów: 

„Diagnostyka USG w dysfunkcjach uroginekologicznych i lędźwiowo-miedniczych”

Kurs jest skierowany do fizjoterapeutów, terapeutów manualnych i osteopatów, którzy w swojej codziennej praktyce zawodowej zajmują się terapią specyficznych oraz niespecyficznych bólów lędźwiowo-krzyżowych oraz zaburzeń uro-ginekologicznych. 

 

Dostępne terminy:

„Techniki terapii manualnej, mięśniowo – powięziowej, punktów spustowych, wisceralnej w dysfunkcjach uroginekologicznych.”

Kurs skierowany do fizjoterapeutów, położnych i lekarzy. 

Współczesne uroginekologia, to przede wszystkim problem nietrzymania moczu, stolca oraz obniżeń narządów miednicy mniejszej. Do tego dochodzą problemy bólowe obręczy miedniczej, stawów krzyżowo – biodrowych oraz mięśni dna miednicy. Wychodząc naprzeciw potrzebą osób pracujących z pacjentami uroginekologicznymi, przygotowaliśmy kurs, kompendium wiedzy oraz niezbędnych technik z zakresu terapii manualnej, mięśniowo-powięziowej, punktów spustowych oraz wisceralnej, niezbędnych w prowadzeniu dysfunkcji uroginekologicznych.

Dostępne terminy:

Dodaj komentarz